aFe MACHForce-XP 3.5in 409 Stainless Steel Exhaust Tip 3.5in x 4.5in Out x 12in L Clamp-On - 49T35456-B12
Image is a representation of this item.
Actual item may vary.
Item#:
AFE49T35456-B12
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
Availability:
Special order
MPN:
49T35456-B12
Product ID:
117568
Proposition 65:
Y
LTL:
N
Category:
Exhaust, Mufflers & Tips>Tips
Core:
N
Clearance Item:
aFe is proud to introduce the aFe dual tip upgrade for the 2013-2014 Porsche Cayman S/Boxster S (981) with the H6-3.4L engine. Realizing that the OE exhaust tip could be improved, aFe designed a special dual 3.5" polished, 304 stainless steel exhaust tip assembly than is more free-flowing that the stock tip assembly. This aFe tip assembly comes with a brushed finish and is 100% hand TIG-Welded for a perfect, precise fit and a complete bolt-on installation. No modifications necessary.