aFe Diesel Exhaust Tip Bolt On Black 4in Inlet x 6in Outlet x 15in - Left - 49T40602-B15
Image is a representation of this item.
Actual item may vary.
Item#:
AFE49T40602-B15
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
Availability:
Special order
MPN:
49T40602-B15
Product ID:
117130
Proposition 65:
Y
LTL:
N
Category:
Exhaust, Mufflers & Tips>Tips
Core:
N
Clearance Item:
aFe Power is proud to introduce the all new diesel exhaust tip. This tip comes with a black finish and is designed to fit 4" exhaust systems. With a 4" inlet x 6" outlet and 15" inch length, this single-walled, angle cut rolled tip comes with a unique laser-cut aFe Power logo plate riveted on for an aggressive style. Leak-Free Seal: A high quality stainless steel band clamp is used for a complete 360 degree sealing surface. aFe Badging: The exhaust tip comes with a unique laser-cut aFe Power logo plate riveted on for an aggressive style.