Image is a representation of this item.
Actual item may vary.
Item#:
rst63-590456501B
(No reviews yet) Write a Review
Race Star 63 Pro Forged 15x9 NBL Sportsman – Black Anodized/Machined (6.50" BS, 5x4.50 Ford) - #63-590456501B
Overview
Forged One-Piece Construction
Performance-Focused 5-Spoke Layout
Key Features
  • Forged lightweight 1-piece construction
  • Non-beadlock (NBL) configuration
  • Black anodized finish with machined highlights
  • 5-spoke design for added strength and performance
  • Not intended for street use
  • 1-year manufacturer warranty
Specifications
  • Size: 15×9
  • Bolt Circle: 5×4.50 (Ford)
  • Backspacing: 6.50"
  • Center Bore: 3.072"
  • Beadlock: NBL (Non-Beadlock)
  • SFI Rating: 15.1
  • Dimensions: 18 × 18 × 14 in