Image is a representation of this item.
Actual item may vary.
Item#:
rst63-510452001B
(No reviews yet) Write a Review
Race Star 63 Pro Forged 15x10 NBL Sportsman – Black Anodized/Machined (2.00" BS, 5x4.50 Ford) - #63-510452001B
Overview
Forged Construction for Strength
Performance-Focused 5-Spoke Design
Key Features
  • Lightweight forged 1-piece construction
  • Black anodized finish with machined highlights
  • Non-beadlock (NBL) design
  • 5-spoke configuration for added rigidity
  • Not intended for street use
  • 1-year manufacturer warranty
Specifications
  • Size: 15×10
  • Bolt Circle: 5×4.50 (Ford)
  • Backspacing: 2.00"
  • Center Bore: 3.072"
  • Beadlock: NBL (Non-Beadlock)
  • SFI Rating: 15.1
  • Shipping Weight: 16.7 lbs
  • Dimensions: 20 × 20 × 6.5 in